Eesti jäätise päev 2018

Möödunud aastal algatas kodumaine jäätisetootja Balbiino uue traditsiooni: tähistamaks Eesti jäätiselegendi Evald Rooma ehk Onu Eskimo sünnipäeva, on 6. juuli alati Eesti jäätise päev. Päeva eesmärk on tõsta esile Eesti jäätisevalmistamise traditsioone ja hoida elus mälestust Onu Eskimost kui ettevõtlikust mehest, kes pani aluse Eesti jäätisetööstusele.

Eesti jäätise päeva tähistavad homme koos Balbiinoga erinevad ettevõtted, pakkudes klientidele spetsiaalselt selleks päevaks valmistatud magustoite ja jäätiseüllatusi.

Näiteks toimub erinevaid tegevusi Onu Eskimo kodulinnas Tartus, kus kõik AHHAA keskuse, Eesti Rahva Muuseumi ja Jääaja Keskuse külastajad saavad kingituseks Onu Eskimo maasika-basiiliku-koorejäätise. Ka Tartu Kaubamaja Onu Eskimo nimelises jäätisekohvikus on sel päeval klientidele spetsiaalne eripakkumine.

Eesti jäätise päeva tähistab suurejooneliselt ka Politsei- ja Piirivalveamet, kes külastab sel päeval eriautodega laste turvakodusid, rõõmustades seal viibivaid lapsi Lõvi Leo jäätistega.

Kõik tallinlased saavad aga reedel alates kella 10.00st sõidujagamisteenuse pakkuja Taxify kaudu tellida endale tasuta jäätist. Selleks luuakse Taxify rakendusesse jäätiseikooniga erikategooria, mille kaudu on saadavuse korral võimalik endale tellida Tallinna piires kuni 5 tasuta jäätist.

Kes oli Evald Rooma ehk Onu Eskimo?

  1. juulil 1911. aastal sündinud Evald Rooma ehk Onu Eskimo alustas Tartus jäätise tootmisega juba 1932. aastal. Esimese suurema partii valmistas ta Tartu laulupeole 1934. aastal. Jäätisele pani Evald nimeks Eskimo ja sealt sai alguse tema hüüdnimi Onu Eskimo.

Nõukogude okupatsioonivõimu tõttu oli Onu Eskimo sunnitud oma jäätiseäri lõpetama, kuid 1987. aastal alustas ta elu sisse puhumist oma jäätiseettevõttele Eskimo, tehes seda kohe, kui võimud mingitki ettevõtlust võimaldama hakkasid. Oma legendaarsed Eskimo jäätiste retseptid pärandas Evald Rooma kodumaisele jäätisetootjale Balbiinole, kes valmistab nende järgi praegugi populaarset jäätisesarja Onu Eskimo. Samuti on Balbiino jäätisemuuseumis hoiul Eesti esimesed jäätisetootmise masinad, millega Evald Rooma tööd alustas.

Balbiino kutsub homme kõiki tähistama Eesti jäätise päeva: „Tee foto, millel naudid üksi või koos sõpradega Eesti jäätist, ja postita see oma sotsiaalmeediakontole, kasutades viidet #eestijäätis!“