JÄÄTISE TOITEVÄÄRTUS

Üldjuhul peetakse jäätist kõrge suhkru- ja rasvasisalduse tõttu kaloririkkaks maiustuseks, mis oma imelise maitseomaduse ja jahutava funktsiooni kooskõlast tulenevalt peamiselt emotsionaalse söömise eesmärki täidab.
Siiski pakub jäätis lisaks maitseelamusele ja kiirelt saadavale energiale organismile ka vajalikke toitaineid.

Artikli autor: Tervisejuht Maiken Ledis

Onu Eskimo jäätis

Klassikalise koorejäätise peamiseks koostisosaks on 10-15%-ne rõõsk koor, mis sisaldab suurel hulgal küllastunud rasvhappeid, mille liigset tarbimist tuleks siiski vältida (tarbimise ülempiir = 10% päevasest saadavast energiast). Samas on piimarasvad oluline raku ehitusmaterjal, seda just kasvavale organismile. Lisaks sisaldab koor vitamiini D ning kaltsiumit, mille omastatavus organismi poolt käsikäes käib – kaltsiumi (Ca) omastamiseks on vaja tarbida piisavalt vitamiini D. Ca on oluline luukoe tugevuse, tiheduse ja arengu eest vastutav mineraal, seega eriti oluline alles arenevale organismile ning eakatele osteoporoosi vältimiseks.

Lapsele, kes närb tarbima D-vitamiini rikkaid toite nagu lõhe, räim, maks ja munakollane, on jäätise söömine suvisel ajal koos päikesevanniga tõeline D-vitamiini laadimise aeg (1).

Inimkeha peamiseks ehitusmaterjaliks on valgud ning piimasaadused on muna järel selle makrotoitaine peamiseks allikaks. Piimavalgud on kõrge bioväärtusega, sisaldades kõiki inimorganismile vajalikke aminohappeid (2) . Kontsentreeritult leidub piimavalke nt kohupiimas, mis tänaseks edukalt 35%-se kohupiimasisaldusega Tere Kohukese jäätisesse pandud. Lisaks saab kohupiimast vitamiini B2 ja B12. Esimene neist tagab rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse, teine valkude (aminohapete) oma. Koos hoolitsevad närvisüsteemi arengu ja toimimise eest.

Balbiino laktoosivaba jäätis

Balbiino toodab jäätiseid ka neile, kelle toitumine on näidustatult piiratud või siis enesepiiratud.

Kuigi laktoos on piima naturaalne koostisosa, on seda jäätise tootmisel võimalik rõõsast koorest eraldada ning ka laktoositalumatusega jäätisesõber ei pea oma lemmikmaiusest loobuma. Balbiino sortimendis on üheksa erineva maitsega laktoosivaba jäätist.

NB! Laktoositalumatuse võib esile kutsuda piimatoodete vabatahtlik välistamine menüüst. Piimasuhkru ehk laktoosi lõhustamise eest organismis vastutab ensüüm laktaas, mille teket organismis aga aktiveerib laktoos.

Viimastel aastatel on palju räägitud toidule lisatud suhkrute (3) rohkusest. Suhkur on süsivesik, mis on organismi peamine energiaallikas, kuid lisatud suhkru tarbimine päevas üle 10% süsivesikute päevasest normist (max 60 %E) pärsib organismile kasulike mikrotoitainete ja kiudainete saamist. Seega on toidutootjad asunud lisatud suhkrute kogust oma toodetes vähendama. Nii ka jäätisest. Balbiino Laktoosivabas vähendatud suhkruga šokolaadi koorejäätises on suhkrut vähendatud 30%. Samas on tootest saadavate süsivesikute osakaalu suurendatud kiudainete näol. Kiudained tekitavad täiskõhutunde, seega aitavad kehakaalu kontrolli all hoida, ergutavad seedeprotsessi jne. Kiudained tuleb päevas tarbida maksimaalset 25-35 g. Balbiino vähendatud suhkruga šokolaadi koorejäätis annab sellest 2,2 g.

Balbiino Fitlap laktoosivaba koorejäätis

Rõõmuks neile, kel ühel või teisel põhjusel kalorite lugemine päevakorral, on Balbiino Fitlap laktoosivaba koorejäätis.

Balbiino Fitlap laktoosivaba jäätise magustamiseks on tavapärase lauasuhkru asemel kasutatud kookossuhkrut (5%).

Toote süsivesikutest saadav energia on veelgi madalam kui vähendatud suhkruga jäätisel. Lisaks piimsest toorainest tulenevatele mikrotoitainetele lisanduvad kookossuhkrust saadavad kaalium (K), raud (Fe), magneesium (Mg) ja vitamiin B1. Mg soodustab rõõsast koorest saadava kaltsiumi (Ca) imendumist, K aga süsivesikute ainevahetust. K, Mg ja vitamiin B1 seisavad üheskoos head lihaste ja närvisüsteemi normaalse talituse eest.  Fe on kõigile teada hapnikku (hemoglobiinis) transportiv mineraal.

Balbiino taimne jäätis

Arvatavalt on Euroopa rahvastikust ca 3,2% veganid.
Veganlus on aeglaselt, kuid siiski kasvav trend, millega ka Balbiino jäätisetootjana kaasas käib.

Balbiino Šokolaadijäätis mandlilaastudega Belgia šokolaadiglasuuris on 100% taimne toode. Valguna on kasutatud üht parimat taimse valgu allikat – hernevalku, mille koostises leidub seitse asendamatut aminohapet (4).

Glasuuri lisatud mandlid sisaldavad vitamiini E, mis eelkõige rakkude vananemist pidurdab.

Tähelepanu tuleks pöörata sellele, et vegan ei võrdu vähem kilokaloreid ehk saadavat energiat!

Kui inimesel puuduvad toitumise osas tervislikud piirangud: diabeet, toidutalumatus, allergia, tugev ülekaal, rasvumine vms; siis võib ta süüa kõike, ka jäätist! Arvestama peab tõsiasjaga, et kehakaalu ja hea tervisliku seisundi säilitamiseks tuleb toidust saadud energia ka kulutada, st et on vaja piisavalt liikuda! Nt ühest Balbiino Fitlap koorejäätisest saadud energia (97 kcal) kulutamiseks tuleb ca 70 kg kaaluval täiskasvanul umbes 30 minutit rahulikus tempos (4 km/h) kõndida.

Kasuks tulevad algteadmised toitumise põhitõdedest, et jäätist süües lisaks energiabalansile ka päevane toitaineline (süsivesikud, rasvad, valgud) tasakaal säilitada.

Head JÄÄTISEisu!

  1. Organismi peamise vitamiini D vajaduse tagab piisav nahale langev päikesekiirgus.
  2.  Valgu koostises on 20 organismile vajalikku aminohapet
  3. Sahharoos, glükoos, fruktoos, laktoos, maltoos.
  4. Kümmet aminohapet ei suuda Inimorganism sünteesida, neid peab saama toiduga.